0
0

سیر تا پیاز تقویت حافظه

1397 بازدید

اگرمی خواهید تمرینات مغزی را که باعث بهبود ذهن و عملکرد حافظه شما می شود، انجام دهید، من 10 تمرین ساده زیر را پیشنهاد می دهم. به شما قول می دهم اگرآن ها در یک دوره زمانی منظم انجام دهید، حافظه شما به طور چشمگیری بهبودپیدا حواهد کرد.

 

1-تمرین مشاهده جزئیات

تمرین مشاهده را از دیدن  و به خاطر سپاری جزئیات افراد، شروع کنید. بعد از مشاهده دوستان، همکاران یا اشخاصی که روزانه آن ها را می بینید، جزئیات آن را به یاد آورید. این کار را هر روز انجام دهید.

به عنوان مثال 30 ثانیه به تصویر زیر به طور دقیق نگاه کنید وبعد جزئیات آن را به یاد آورید. از قبیل حالت چهره، رنگ صورت، مدل مو، رنگ چشم و…

هدف این است که ابتدا جزئیات را به خاطر سپرده و سپس آنها را به یاد بیاوریم .

 

 

برخی دانشمندان این نوع از تمرینات مغزی را “تمرین حافظه غیرفعال” می نامند. زیرا شما فقط از ذهن خود می خواهید آنچه را که به خاطر سپرده، به یاد داشته باشد.

با مشاهده فقط یک نفر در روز می توانید شروع کنید. پس از یادآوری جزئیات آن شخص ، می توانید اطلاعات بیشتری یا تعداد بیشتری از افراد را اضافه کنید.

اگر دوست دارید، می توانید در مورد ساختمان ها، اتومبیل ها، فیلم ها و یا غذاهای گوناگون تمرکز کنید.اما تمرکز شما بیشتر روی افراد باشد.

 

2-محاسبه ساده ی اعداد

 محاسبه ساده ی اعداد یک ورزش مغزی فوق العاده می باشد. سعی کنید روزانه تمرینات ساده ی عددی را انجام دهید. به طور مثال حدود 20 جمع ، تفریق، ضرب و تقسیم ساده ی عددی را به طور ذهنی حل کنید.

مثال: همین الان در کمترین زمان ممکن پاسخ ها را به صورتی ذهنی بگویید:

 

در مرحله ی پیشرفته ترمی توانید برای شروع کار یک عدد 3 رقمی را انتخاب کنید. سپس 5 بار عدد 3 را به آن اضافه کنید. در ادامه عدد به دست آمده را 7 بار منهای هفت کنید.

این تمرین را حداقل 5 بار تکرار کنید و دفعه بعد یک عدد 3 رقمی جدید انتخاب کنید. همچنین می توانید با یک عدد 4 رقمی شروع کنید و از شماره های دیگر برای بازی با آنها استفاده کنید.

عدد 425 را انتخاب می کنیم. عدد 3 را در 5 نوبت به آن اضافه می کنیم و پاسخ می شود 440 حالا 7 بار عدد 7 را از 440 کم کنید.

 

3- حرف های دوستان خود را تکرار کنید و به یاد بیاورید

 

این خیلی درد آور است وقتی که صحبت می کنیم، دیگران واقعاً گوش نمی دهند و شنونده ی خوبی نیستند؛ و دردآورتر اینکه خودمان شنونده ی خوبی نباشیم و مهارت گوش دادن را بلد نباشیم. شما می توانید خودتان را آموزش دهید تا روی آنچه افراد مختلف به شما می گویند متمرکز شوید و هرچه را که می گویند به خاطر بسپارید.

همه این ها تمرین گوش دادن فعال آغاز می شود:

با تکرار آنها در ذهن خود کلماتی که برای شما گفته می شود را دنبال کنید.

به عنوان مثال ، تصور کنید که کسی موارد زیر را برای شما می گوید:

«فردا ساعت 10 صبح با تمام کارکنان اداره جلسه خواهیم داشت. حضور همه در این جلسه الزامی است. هر کس برای حضور در جلسه باید رو ی موضوع همدلی کار کند و مصداق های آن را در جلسه بیان کند. بعد از اتمام جلسه در ساعت 12 با مدیر انتشارات قرار حضوری گذاشته ام. کتاب جدید من با موضوع مهارت های زندگی در دست چاپ است.»

تنها کاری که باید برای این تمرین مغز انجام دهید تکرارحرف های شخص است. با انجام این کار به طور خودکار موارد بیشتری از گفته های آن شخص به یاد خواهید آورد.

 

نکته مهم: این تمرین را وقتی انجام دهید که حوصله کافی برای انجام آن داشته باشید.

 

 

4-  تجسم حافظه

 

تجسم کنید. یعنی با ایجاد تصاویر درذهن خودتان تمرین کنید.

به عنوان مثال ،یک پل بسیار طولانی را که روی یک دره ی عمیق قرار گرفته تجسم کنید. رنگ، طول پل، طبیعت آن ناحیه، وسایل و افرادی را که روی پل در حرکتند، همه و همه را با جزئیات بالا تجسم کنید.

این تمرین را در لحظاتی که مردم صحبت می کنند و آنچه را که می گویند به وسیله ی تصویرسازی ذهنی کاملا احساس و مفاهیم مرتبط و حتی مزه ها و بوها را تجسم کنید.

 

5-یادگیری یک زبان خارجی

 

احتمالاً شنیده اید که دو زبانه بودن برای مغز خوب است. یکی از دلایل این است که شما به طور مداوم از مغز خود می خواهید تا اطلاعات را به یاد بیاورد.

یادگیری زبان یک تمرین عالی مغز است.در نهایت  آواز خواندن به زبان خارجی که در حال یادگیری آن هستید ، تأثیر و اثربخشی این تمرین مغزی را افزایش می دهد.

 

6-نقشه برداری ذهن برای حداکثر سلامت مغز

 

تمرین نقشه برداری ذهن پروفسور تونی بوزان به تنهایی یک فعالیت ذهنی شگرف است.

ولی چرا نقشه برداری ذهن باعث ایجاد فعالیت های عالی در مغز می شود؟

یک دلیل این است که شما به طور موثر نقش سلول مغزی را روی کاغذ بازنویسی می کنید.

دقیقاً همان طور که سلول مغزی دارای هسته مرکزی با سیناپس هایی است که مانند یک رودخانه به سمت بیرون جریان می یابند، نقشه ذهنی نیز یک ایده اصلی مرکزی دارد که چندین جریان را به وسیله ی شاخه های مختلف با قدرت ذهنی تغذیه می کند.

 

این مقاله را نیز از دست ندهید: 10 را طبیعی برای تقویت حافظه

 

7- ورزش مغز و تناسب اندام

 

ورزش یک ایده ی مناسب برای یک تمرین ذهنی است. ورزش های منظم و تنفس های حین این حرکات ورزشی باعث افزایش قدرت ذهن شما خواهد شد.

ترکیب ورزش های جسمی و روانی مطمئناً باعث افزایش حداکثری مغز شما خواهد شد.

 

 

8-تمرین خاطر سپاری پلاک ماشین ها و شماره تلفن ها

سعی کنید در هنگام عبور از خیابان حداقل به پلاک یک ماشین دقت کنید و آن را به خاطر بسپارید. این کار را حداقل هفته ای سه بار انجام دهید.

در رابطه با شماره تلفن ها هم این طور عمل کنید که گاهی شماره های ذخیره شده در تلفن همراه خود را نگاه کنید و سعی کنید که یک تا چند شماره را به خاطر بسپارید.

 

 

9-تمرین استفاده از  هر دو دست

مهم نیست که شما راست دست باشید یا چپ دست. چون شما از یکی از نیمکره های مغزتان بیشتر استفاده می کنید. اما با استفاده از دو دست خود برای انجام کارها هردو نیمکره ی مغز را به کار می گیرید و این باعث عملکرد بهتر مغزتان می شود.

به عنوان مثال وقتی می خواهید مسواک بزنید اگر راست دست هستید از دست چپ خود یا برعکس برای مسواک زدن استفاده کنید. یا اینکه کارهای پیش پا افتاده را با دست مخالف انجام دهید. مثلا وقتی می خواهید غذا بخورید قاشق را با دست مخالفتان بگیرید.

همچنین در طول روز یک متن کوتاه را با دست مخالف خود روی یک کاغذ بنویسید و این تمرینات را به دفعات زیاد ادامه دهید تا یک مسیر عصبی جدید در مغز شما ایجاد شده و تبدیل به عادت روزانه شما شود.

 

 

 

10- کلیدواژه

استفاده از کلیدواژه ها در یادگیری واژگان و تقویت حافظه بسیار مهم است. برای این کار ابتدا یک یک واژه انگلیسی در نظر بگیرید. در ادامه این واژه را با کلیدواژه انتخابی فارسی خودتان ربط دهید. در پایان بین این دو واژه، یک جمله ی تصویری، نسبت به معنای واقعی واژه انگلیسی بسازید.

برای مثال واژه انگلیسی molest به معنای اذیت کردن است.

حالا یک کلید واژه ی فارسی برای آن انتخاب می کنیم که با تلفظ آن ارتباط داشته باشد. کلید واژه: مال ماست

جمله ارتباطی: وسایل اذیت کردن دیگران مال ماست. یعنی کلش واس ماس

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://honaretadris.ir/?p=1673
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
تیم هنر تدریس
تیم هنر تدریس
سلام .به وب سایت آموزشی هنر تدریس خوش آمدید. قصد داریم در این وب سایت مباحث آموزشی در رابطه با شیوه های نوین آموزشی، تندخوانی و تقویت حافظه، پرورش خلاقیت و مهارت های زندگی را با شما دوست عزیز به اشتراک بگذاریم. موفقیت شما هدف و آرزوی ماست.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد سیر تا پیاز تقویت حافظه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.