0
0

سیر تا پیاز تندخوانی

925 بازدید

سیر تا پیاز تندخوانی

 

مقدمه ای برتند خوانی

پس از جنگ جهانی دوم تجربه نشان داد که چشم و ذهن انسان این توانایی را دارد که با تمرین به بالاترین میزان از ادراک برسد و با سرعت بیشتری ببیند و تشخیص دهد .

ماجرا از این قرار بود که در جنگ جهانی دوم متوجه شدند که بعضی از خلبانان اهداف مورد نظر خود را به خوبی تشخیص نمی دهند، چرا که سرعت بالای هواپیما و پایین بودن سرعت تجزیه و تحلیل و ادراک ذهن و چشم خلبان این قابلیت را به آنها نمی داد. از این رو دستگاهی را طراحی کردند که تصاویر را به خلبان نشان می داد و خلبان هم تصاویر را به خوبی می دید و باید تشخیص می داد که تصویر چیست ؟ در ابتدا تصاویر را به صورت آرام و با سرعت کم نمایش می دادند. کم کم با طی هر مرحله سرعت را افزایش دادند تا جایی که در اثر تمرین بر روی این کار همان خلبان ها توانستند با سرعت زیاد ، تصاویر را تشخیص دهند و چیستی آن را درک کنند .

در همان زمان یک چشم پزشک فرانسوی به ذهنش خطور کرد که اگر این کار در مورد کلمات هم انجام شود ما با سرعت بالاتری کلمات را تشخیص می دهیم ، یعنی کلمات را با سرعت بیشتری از مقابل چشم عبور دهند و یا چشم با سرعت بیشتری از روی کلمات عبور کند که با این عمل و تکرار آن چشم ما سرعت دید بالاتری خواهد داشت و ذهن هم در اثر تمرین ادراک بیشتری خواهد داشت و بدین شکل مبحث تند خوانی از هاروارد شروع و در سراسر دنیا بحث آموزش تند خوانی گسترش یافت.

 

اهمیت و مزایای تندخوانی

۱- تند خوانی باعث ایجاد علاقه و انگیزه نسبت به مطالعه می شود .

۲- تند خوانی باعث استفاده بهتر از زمان می شود. با تندخوانی می توان مطالعه را با سرعت بیشتر انجام داد و در مدت زمان کمتری تمام کتاب های مورد علاقه را خواند.

۳- تندخوانی باعث افزایش درک مطلب می شود.

۴- تند خوانی باعث ایجاد انگیزه و تمرکز حواس هنگام مطالعه می شود .

۵- با تند خوانی روند خستگی کندتر می شود. به عبارتی خستگی خیلی دیرتر از قبل سراغتان می اید؛ درنتیجه می توانید خیلی بیشتر از قبل مطالعه کنید .

۶- تند خوانی یک مهارت است و شما با افتخار می توانید همه جا عنوان کنید که مهارت تندخوانی را بلدید.

۷- تند خوانی باعث تقویت روحیه نشاط و حس رضایتمندی از خویش می شود. چرا که فراگیری مهارت تندخوانی و افزایش میزان مطالعه، باعث رشد فردی شده و شخص رشدیافته احساس رضایتمندی و نشاط خواهد داشت.

 

 

این مقاله را نیز از دست ندهید: تمرین های تندخوانی

 

 

 

 

دلایل کند خوانی

١-کلمه خوانی :

از ابتدا به ما آموزش داده اند که کلمه به کلمه بخوانیم. در نظام آموزشی ما همیشه گفته اند بخوانید و هیچ وقت به ما آموزش نداده اند که چگونه بخوانیم و مهم تر از همه اینکه چطور سریع تر بخوانیم و بهتر یاد بگیریم و برای مدت بیشتری آن اطلاعات را در ذهن نگه داریم.

کلمه خوانی هم سرعت مطالعه را کم می کند و هم میزان درک را پایین می آورد ، اگر کلمه خوانی تبدیل به عبارت خوانی و سپس جمله خوانی شود نه تنها سرعت بالا می رود بلکه درک نیز بیشتر می شود .

بعضی ها می گویند که خواندن کلمه کلمه درک را زیاد می کند. اما این عقیده کاملا خلاف واقعیت است؛ زیرا مغز با معنی کلمات کار دارد و کلمات نیز در جمله نمود معنایی دارند. به دیگر سخن مغز شما با کلمات کاری ندارد بلکه جملات را معنی می کند . اگر قرار با شد مغز روی تک تک کلمات درگیر شود، اولا بعضی از کلمات را درک نمی کند، زیرا در جمله معنی دارند .ثانیا میزان درک پایین می آید .

 ۲-بلند خوانی

دومین علت کند خوانی ، خواندن با صدا یا بلند خوانی است. کسی که با صدای بلند می خواند حتی اگر با نهایت سرعت هم بخواند نمی تواند بیشتر از ۳۰۰ کلمه در دقیقه بخواند. زیرا سیستم گفتاری ما برای افزایش سرعت محدودیت دارد اما اگر این بلند خواندن به چشم خوانی تبدیل شود، هم سرعت بالا می رود و هم درک مطلب بیشتر می شود .

البته بلند خوانی برای سنین پایین و کودکان دوره اول ابتدایی بد نیست و حتی یک روز هم با نام بلندخوانی در جهان نامگذاری شده است، اما هدف از آن چیز دیگری است و اصلا توصیه نشده است که کودکان همیشه بلندخوانی کنند.

۳درون خوانی ( لب خوانی )

درون خوانی یا لب خوانی باعث پایین آمدن درک مطلب و سرعت مطالعه می شود .برای تندخوان شدن، نیاز داریم که درون خوانی را تبدیل به چشم خوانی بکنیم؛ یعنی فقط از دریچه ی چشم مطالب را وارد ذهن خود کنیم.

۴برگشت غیر ارادی چشم به عقب

گاهی هنگام مطالعه و خواندن، چشم به صورت غیرارادی و ناخودآگاه به عقب بر می گردد و چند کلمه ی قبلی را نگاه می کند. این عامل باعث کندخونی می شود. راه حل این مشکل خط بردن زیرجملات با انگشت یا خط بر است.

 

۵سر گردانی چشم بین خطوط :

گاهی اوقات پیش می آید که در حین مطالعه ، خط مورد نظر را گم می کنید و چشم بین خطوط سرگردان می شود. برای رفع مشکل گم کردن خطوط نیز مانند مشکل برگشت غیر ارادی چشم به عقب از حرکت انگشت یا خط بر استفاده می شود با این روش به جز افزایش یادگیری و سرعت تمرکزتان نیز افزایش می یابد .

 

این مقاله را نیز از دست ندهید: راهبردهای مؤثر خواندن کتاب های درسی

۶مکث طولانی چشم بر روی کلمات

چشم به طور متوسط یک چهارم ثانیه روی هر کلمه درنگ می کند؛ یعنی در هر ثانیه ۴ کلمه و در هر دقیقه ۲۴۰ کلمه را می بیند. البته این مورد در افراد مختلف کمی تفاوت دارد و بعضی ها مکث بیشتری در خواندن دارند و سرعت مطالعه آن ها با همین مکث ها به شدت پایین می آید. مکث طولانی مدت چشم بر روی کلمات علاوه بر کاهش سرعت مطالعه باعث خستگی چشم می شود و ادامه مطالعه را سخت و کسل کننده می کند.

 با استفاده از خط بردن به وسیله ی انگشت یا خط بر به راحتی می توان این مشکل را حل کرد.

۷محدودیت حوزه دید

حوزه دید محدوده ای است که بدون چرخاندن چشم ها در جهت های مختلف بتوان تصاویر و کلمات کنار هم را دید.  به این معنا که در حالت عادی وقتی به یک متن نگاه می کنید چند کلمه را می توانید ببینید و درک کنید؟ اگر این محدوده وسیع تر باشد تعداد کلماتی که می توانید ببینید بیشتر است و نتیجه این افزایش حوزه دید ، دیدن و درک کردن کلمات بیشتر و افزایش سرعت مطالعه خواهد بود.

در زمینه افزایش حوزه دید تمرینات فراوانی وجود دارد که کمک می کنند با نگاه کردن به خطوط، تعداد کلمات بیشتری را با یک نگاه ببینیم.

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://honaretadris.ir/?p=1087
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
تیم هنر تدریس
تیم هنر تدریس
سلام .به وب سایت آموزشی هنر تدریس خوش آمدید. قصد داریم در این وب سایت مباحث آموزشی در رابطه با شیوه های نوین آموزشی، تندخوانی و تقویت حافظه، پرورش خلاقیت و مهارت های زندگی را با شما دوست عزیز به اشتراک بگذاریم. موفقیت شما هدف و آرزوی ماست.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد سیر تا پیاز تندخوانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.