0
0

تمرین هایی برای تقویت گوش دادن

251 بازدید

 تمرین هایی برای تقویت گوش دادن

1- داستان گویی

هدف : تمیز دادن واقعیت از خیال پردازی

داستانی را می خوانیم که جنبه های تخیلی و واقعی آن در هم آمیخته باشد ؛ سپس از فراگیر می خواهیم به دقت گوش دهد و بگوید کدام بخش ها واقعی و کدام قسمت ها یا شخصیت ها غیر واقعی و تخیلی بود.

 

2-رنگ آمیزی

هدف :پرورش قوه ی شنیداری با انجام دستورالعمل ها از طریق گوش دادن

تصویر ی رنگ نشده ای را در اختیار فراگیر قرار می دهیم . آن گاه از او می خواهیم به دقت به دستورالعمل ها گوش دهد و نقاشی را،  طبق مراحل گفته شده ، رنگ آمیزی کند . مثلا: در سمت چپ را آبی، گل سمت راست را زرد، درخت کاج را سبز رنگ بزن.

نکته: بهتر است چند دستورالعمل پشت سرهم بیان شود تا حافظه ی شنیداری فراگیر نیز افزایش یابد.

 

3- درست و نادرست

هدف : تشخیص درست از نادرست و افزایش دقت

جمله هایی برای فراگیر می خوانیم که از نظر منطقی یا دستور زبان ، نادرست باشند . او پس از گوش دادن ، باید موارد نادرست را مشخص کند و به شکل درستی آن را بیان کند . همچنین می توانیم در آن متن ، کلماتی را با تلفظ اشتباه بخوانیم تا دانش آموزان ضمن تشخیص آن کلمه ، تلفظ صحیح را بیان کند .

مثال: درختان باغ خیلی زود رشد کردیم و باغبان شاخه های آن ها را می بریدم.

 

 

4- تکرار کلمات معنی دار و بی معنی

هدف : تقویت تمرکز در شنیدن .

ابتدا تعدادی واژه ی معنی دار را برای فراگیر می خوانیم و او باید آن ها را به ترتیب بیان کند. از تعداد کم شرع می کنیم و کم کم با پیشرفت فراگیر تعداد کلمات را افزایش می دهیم.

در مرحله ی بعدی تعدادی کلمات بی معنی را پشت سر هم می خوانیم و از فراگیر می خواهیم دقت زیادی به خرج دهد و آن ها را تکرار کند .

5-  گوش کردن ، اصلاح کردن

هدف : تقویت گوش دادن انتقادی

نوشته یا داستانی را برای فراگیر می خوانیم و کلمات بی ربط و غیر مربوط در نوشته یا داستان می گنجانیم . او باید هر کجا کلمه ی بی ربطی شنید ، آن را اصلاح کند .

مثال:روزی از روز ها پلنگی به قصد شکار از لانه اش که زیر زمین بئد، بیرون آمد. ناگهان یک موش بزرگی را دید که پنیری در دهان داشت. پلنگ جستی زد و پنیر را با چنگال های تیزش گرفت و خورد.بعد هم به سمت درختی رفت و برگ های آن را یک لقمه ی چپ کرد و…

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://honaretadris.ir/?p=151
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
تیم هنر تدریس
تیم هنر تدریس
سلام .به وب سایت آموزشی هنر تدریس خوش آمدید. قصد داریم در این وب سایت مباحث آموزشی در رابطه با شیوه های نوین آموزشی، تندخوانی و تقویت حافظه، پرورش خلاقیت و مهارت های زندگی را با شما دوست عزیز به اشتراک بگذاریم. موفقیت شما هدف و آرزوی ماست.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد تمرین هایی برای تقویت گوش دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.