0
0

4 روش تدریس اثر بخش

214 بازدید

 چهار روش تدریس اثربخش به صورتی که دانش آموزان متعجب شوند و دل به درس و یادگیری بسپارند.

1-توجه دانش آموزان را به آغازی قدرتمند به خود جلب کنید.

شروع طوفانی و غافلگیرکننده می تواند بسیار مهیج باشد. با مطرح کردن موضوعی که دانش آموزان به آن علاقه دارند، ذهنشان رادرگیر کنیم تا زودتر وارد فضای درس شوند. به طوری که از شما خواهش کنند زمان طولانی تری را برای این روش بگذارید. اما چگونه؟

برای این کار از یک روش غیرمعمول یا اشتباه شروع کنید تا دانش آموزان جلب توجه شوند. در این روش  با گفتن این جمله  که امروز می خواهیم راجع به …صحبت کنیم، شروع نکنید، بلکه با یک سرفصل جذاب ، طوری که آن ها را به دام بیندازید، شروع کنید. مثلا درس علوم را این طور آغاز کنید: من فکر می کنم آهنربا به هیچ دردی نمی خورد.نظر شما چیست؟

 

2-در دانش آموزان یک احساس  خلاء از نیاموختن و یا ندانستن موضوع ایجاد کنید.

به آن ها بگویید که اگر این درس را فرا نگیرند چه اتفاقات برایشان ممکن است پیش آید؛ و یا اینکه در آینده ممکن است برایشان چه مشکلاتی پیش آید و به این آموزش ها نیاز پیدا خواهند کرد.

3- فن پیش دید:

در برنامه ی آموزشی خود یک پیش نمایش داشته باشید. استراتژی پیش نمایش یعنی ایجاد پیش بینی برای برنامه های درسی خود. به عنوان مثال قبل از اینکه فیلمی منتشر شود، برای اولین بار با یک پیش نمایش راه اندازی شود و در چند دقیقه پیش بینی اینکه چه خواهد شد، صورت گیرد.

4-از روش VAK استفاده کنید.

با توجه به اینکه سه نوع یادگیرنده داریم:

  1. دیداری (seeing)   

  2. شنیداری(hearing)

  3. جنبشی-حرکتی (Kinesthetic )

 

این نکته ی بسیار مهم را بدانید که یادگیرنده دوست ندارد در یک برنامه ی سخنرانی شرکت کند، پس از روش چند حسی بهره برده و تدریس خود را برای هر سه گروه یادگیرنده جذاب و اثربخش کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://honaretadris.ir/?p=131
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
تیم هنر تدریس
تیم هنر تدریس
سلام .به وب سایت آموزشی هنر تدریس خوش آمدید. قصد داریم در این وب سایت مباحث آموزشی در رابطه با شیوه های نوین آموزشی، تندخوانی و تقویت حافظه، پرورش خلاقیت و مهارت های زندگی را با شما دوست عزیز به اشتراک بگذاریم. موفقیت شما هدف و آرزوی ماست.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد 4 روش تدریس اثر بخش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.